V Prievidzi vyhral lepší, teda Nitra

24.02.2009 11:34

Úvod už tradične patril show pri predstavovaní domácich hráčov a Nitrania akoby ostali z elektrizujúcej atmosféry mierne zaskočení.  Tomekovi a Hillovi nepadli jasné koše a razom bolo 5 : 0. V domácom drese predvádzal perfektnú obranu Szalay, cez ktorého to  pivoti  súpera nemali vôbec ľahké. Napriek time-outu trénera BK AX Urbana sa prievidzký stroj nezastavil a v piatej minúte bolo už 9 : 0 ! Prvý kôš hostí zaznamenal Fapšo. Až po tomto momente sa dostali do hernej pohody.  Baníci  však nezaostávali, strieľali krásne trojky, najmä dva Boorove „kúsky“ stáli za to. No rozohral sa aj Lawrence a tak sa na konci štvrtiny hostia postupne dotiahli na rozdiel 4 bodov. V druhej  časti sa obraz hry prekvapujúco zmenil.  Prievidza v 15. minúte ešte viedla, ale od  tohto  momentu, keď začal Eugene Lawrence dávať svojim spoluhráčom prihrávky, ktoré by bolo hriech zahodiť, to bolo posledný krát v zápase.  Z Američanových asistencií ťažil najmä Vido. Domácim sa prestala dariť  streľba za tri body, pri mnohých pokusoch chýbal kúsoček šťastia, no napokon to nepadlo.  Zverencov trénera Rudeža držal  ako-tak v hre len Szalay, ten musel, ale po chorobe často striedať. Výsledkom bolo napokon polčasové vedenie Nitry 31 : 38. V tretej časti sa domáci mohutne snažili zvrátiť nepriaznivý vývoj,  výsledkom bolo len vyrovnanie skóre. Lawrence nahrával spoľahlivo, Vido bol úspešný, pridali sa aj krásne Votroubekove trojky, jedna zo skutočne obdivuhodnej vzdialenosti od oblúku. Napriek vedeniu Nitry, divákov dostávala do varu najmä skvelá výbušnosť „českého leva“ Pavla Bosáka, ktorého prieniky pod kôš sú prakticky nebrániteľné. Bosák ukazuje, že keď sa venuje len dianiu na ihrisku, je TOP hráčom. Napriek jeho snahe skóre skresali len o jeden bod, a do poslednej časti hry išli so šesťbodovým mankom. Kto čakal  veľký nástup Prievidze, mýlil sa. Nitra hrala veľmi rozumne, takticky, presne strieľala a tak päť minút pred koncom skóre narástlo až na 54 : 70 pre hostí. Obrovské úsilie domácich nestačilo, chýbali hlavne Imminkove myšlienky, ktorého Lawrence totálne vygumoval. Konečný výsledok z Prievidze je teda jasný, 66 : 77.

Na záver treba povedať , že to bol zápas ako sa patrí. Skvelá kulisa 2200 divákov, ktorí až na jednu výnimku fandili fantasticky. Napriek prehre svojim chlapcom zaďakovali, veď na ihrisku  bojovali, len strelecky proste nemali svoj deň.Kto vie ako by to celé dopadlo ak by bol Szalay 100 percentne fit... A čo povedať k Nitre? Ľubomír Urban točil  len sedmičku hráčov(Pohánka naskočil len na pár sekúnd) a dokázal s nimi opäť vyhrať. Jeho umná taktika a rozumné striedania znamenali ďalšiu výhru nad mužstvom zo špice tabuľky.  Spolupráca Lawrenca s Vidom bola perfektná, Fapšo hrá ako za strarých, reprezentačných, čias. Súboj o titul bude tento rok mimoriadne vyrovnaný, veď každý z trojice TOP favoritov pustil svojim konkurentom už body aj doma...

probasket.cz, autor : Stanislav Findra