V sobotu nás čakajú Levice

13.03.2009 15:03

V sobotu o piatej hodine čaká náš tím derby zápas s Levicami. Astum Levice vstúpil do tejto sezóny ako jeden z ašpirantov na prvé miesto a z prvých 10 zápasov mali Levičania výbornú bilanciu 9-1. Potom však prišla prehra na palubovke Nitry a ňou sa akoby začala herná aj výsledková kríza Levíc. Trenér Ristanovič bol pre nepresvedčivé výkony odvolaný, nahradil ho Kováčik. Ani pod jeho taktovkou sa však herný prejav a výsledky Astrumu nezlepšili a tak sa jeho prezident p.Gažo odhodlal k nevídanému kroku, keď po zápase v Spišskej dosadil za hlavného trénera opätovne Dragana Ristanoviča. Ten má zatial bilanciu 1-1, keď doma napriek absencii dua Lutovský-Miloševič dokázali Levice potrápiť majstra z Pezinka a prehrali až košom Williamsa v závere stretnutia. V poslednom kole Levičania doma zdolali trápiacu sa Prievidzu a tým sa vrátili do boja o štvrtú priečku. Či má forma Levíc stúpajúcu tendenciu môže ukázať už najbližší duel.

Prvý tohtosezónny vzájomný zápas sa odohral v 11. kole na palubovke Nitry. Mal to byť vyrovnaný a napínavý zápas, keďže Levice ťahali šnúru siedmich výhier v rade, ale priebeh a výsledok zápasu vyznel jasne pre domácich Nitranov. Levice sa prezentovali katastrofálnou streľbou, naopak Nitre padalo spoza trojkového oblúka (Votroubek dal 7 trojek) a tak sa zrodilo jasné víťazstvo v pomere 86:59 v prospech Nitry.

Druhý súboj bol aj zároveň posledným vystúpením oboch celkom v základnej časti. Levice hnané domácim publikom chceli odčiniť prehru z Nitry a zároveň dostať sa na 4. priečku v tabuľke. Prvý polčas sa niesol v znamení Nitry, Levice mali opäť veľmi slabú úspešnosť streľby a tak hostia išli do šatní so 6 bodovým náskokom. V tretej časti však domáci spresnili mušku, Nitra sa v útoku trápila a tak bolo pred poslednou štvrtinou všetko otvorené. V nej mali napokon viac štastia aj rozvahy hráči Nitry a vyhrali zásluhou dvojkového pokusu Lawrenca so sirénou.

V poradí tretí duel Levíc a Nitry sa hral v 2.kole nadstavby. Nitrania mali lepší úvod zápas, prvú štvrtinu vyhrali v pomere 25:27. Domáci však ,v druhej perióde hrajúci bez Miloševiča, prebrali iniciatívu do vlastných rúk a doslova prevalcovali Nitranov o 14 bodov. Hostia mali v druhom polčase snahu o zvrátenie zápasu, ale nepresné zakončenie a zbytočné straty lôpt ich pripravili a nádej na lepší výsledok.

Nitra v minulom kole dokázala zvíťaziť na palubovke Banskej Bystrici a keďže Pezinok aj Prievidza svoje zápasy prehrali, tím spod Zobora sa prvý krát vo svojej histórií dostal na prvé miesto tabuľky. Netreba to však preceňovať, do konca nadstavbovej časti ostáva odohrať ešte 4 zápasy a koniec koncov, o úspechu či neúspechu rozhodne až samotné play-off. V drese Levíc si už tradične treba dať pozor najmä na strelca Miloševiča, ale netreba zabúdať ani na Klára so Živickým, ktorí pod Ristanovičom dostávajú viacej priestoru na úkor dua Jankovič-Klein. Najväčšou slabinou Levíc je zrejme podkoš, kde po odchode Richa ostala diera, ktorú sa Levičanom ako tak podarilo zaplátať až Gavranom.