V sobotu začína veľké finále

30.04.2009 21:38

Po troch neúspešných sezónach sa nitriansky basketbalový fanúšik môže opäť tešiť na veľké finále. Súperom nám bude úradujúci majster a dvojnásobný víťaz Slovenského pohára AB Cosmetics Pezinok. Pezinok vstúpil do tejto sezóny s takmer nezmeneným kádrom a tak bolo už na začiatku sezóny jasné, že aj tento ročník bude patriť k najvážnejším ašpirantom na titul. Tieto očakávania hráči aj potvrdili, keď Pezinok vyhral ako základnú, tak aj nadstavbovú časť extraligy.

Cesta Pezinka do finále

V prvom kole play-off narazil majster na Poprad, s ktorým to mala byť jednoznačná séria, avšak východniari dokázali vyhrať hneď prvý duel na pezinskej palubovke. Pezinok si však výhodu domácej palubovky vzal v ďalšom dueli späť na svoju stranu a nakoniec sa rozhodlo až v 5.zápase, ktorý majster bezpečne zvládol a postúpil do semifinále. V druhom kole narazili Pezinčania na Spišskú Novú Ves, cez ktorú prešli pomerne ľahko, keď vyhrali 2 zápasy na súperovej palubovke(jeden však aj doma prehrali) a celkovo sériu 3:1.

Cesta Nitry do finále

Od Nitry sa čakalo pred play-off veľa, no hneď úvodné zakopnutie s Komárnom vyrobilo vrásky na čele nielen hráčom a trénerom, ale aj mnohým fanúšikom. Druhý zápas série v Komárne možno pokojne označiť ako za najdôležitejší v sezóne. Nitrania v ňom v závere trestuhodne prišli o komfortný náskok, no nakoniec sa po dvoch predĺženiach radovali z víťazstva. Následne prišla domáca výhra a hoci si Komárno vynútilo domácou výhrou 5.zápas, ten už jasne patril zverencom trénera Ľubomíra Urbana, keď ho vyhrali presvedčivo o 29 bodov a postúpili tak do semifinále.

V druhom kole vyraďovacej časti narazila Nitra na tím HBK Prievidza a na úvod prišla opäť domáca prehra. V ďalšom dueli na horúcej prievidzkej palubovke však dokázali Nitrania vyhrať a vzápätí v domácom zápase išli po 27-bodovej výhre do vedenia v sérií 2:1. Nitra nenechala nič na náhodu a tretím víťazstvom v rade, hoci na konci zápasu sa triasla o výsledok, postúpila do finálových bojov.

Vzájomné zápasy Nitry a Pezinka v doterajšom priebehu sezóny

V 7. kole sa odohral pod Zoborom prvý tohtosezónny súboj minuloročných švrťfinálových súperov. Nitra začala vo veľkom štýle, keď prvú štvrtinu doslova prevalcovala Pezinok v pomere 29:13. Tréner Pezinčanov Milan Černický však v ďalšej časti zmenil osobnú obranu na zónovú a Nitrania pomaly začali strácať pôdu pod nohami. Do šatní síce domáci išli so 6 bodovým náskokom, ale druhý polčas bol už jasne v réžii hostí, keď 3. a 4. štvrtinu vyhrali o 7 resp. 14 bodov a tak konečný rozdiel narástol až na 15 bodov, čo je zatiaľ najvyššia prehra Nitry na domácej palubovke v tejto sezóne.

• štatistiky zo zápasu : TU

Odveta bola plánovaná na posledný zápas pred Vianocami a Nitrania dali svojim fanúšikom naozajstný vianočný darček, keď v mimoriadne atraktívnom a kvalitnom stretnutí zdolali Pezinčanov v pomere 101:105. Zároveň sa skončila aj 36 zápasová séria výhier Pezinka na domácej paluboke. V tomto ofenzívne ladenom stretnutí podali viacerí hráči výkon na hranici svojich možností, či už to bol 32 bodový Lawrence, ktorý pridal aj 8 asistencií, Dametri Hill pridal 20 bodov alebo aj Ľuboš Pohánka, ktorý dával v závere dôležité body. Netreba však zabudnúť ani na výkon Standu Votroubka, Romana Ivana či Peťa Fapša.

Tretí vzájomný duel sa hral v 3.kole nadstavbovej časti. Prvá štvrtina zápasu bola vzácne vyrovnaná, no predsa len mierne navrch mali Pezinčania. V druhej časti hry sa však rozstrieľal Votroubek a náskok Nitry narástol až na 11 bodov, no vďaka Williamsovi a Snopkovi majster znížil na polčasových 54:47. V tretej perióde opäť pokračoval vyrovnaný zápas, veľkú zásluhu na tom má najmä Williams, ktorý bol v týchto fázach zápasu nezastaviteľný. Dráma v závere zápasu sa napokon nekonala, keď domáci vyhrali posledný úsek hry 31:16 a uštedrili tak Pezinku najvyššiu prehru v sezóne(104:87).

Posledný štvrtý súboj finalistov sa odohral v Pezinku v 8.kole nadstavby. Úvod zápasu patril Nitre, keď po trojke Lawrenca viedla 2:5, no vzápätí sa rozstrieľali domáci strelci a doslova sfúkli svojho súpera v prvej štvrtine v pomere 42:19. V druhej perióde tlak Pezinka ustal, no hostia sa nedokázali výraznejšie priblížiť. V druhom polčase sa zápas v podstate už len dohrával, Nitre zahrali len Američania a Pezinčania nakoniec vyprevadili svojho súpera s najvyššou, 34-bodovou prehrou v sezóne(105:71).