V štvrťfinále nás čaká Komárno

27.03.2009 17:05

Po odohraní 32 kôl základnej a nadstavbovej časti sa rozhodlo, že naším štvrťfinálovým súperom bude siedme MBK Rieker Komárno. Ambiciózne Komárno, ktoré nejeden odborník pred sezónou pasoval na boje o vrchné priečky v tabuľke, začalo sezónu bilanciou 3-1. Potom však prišla vysoká prehra v Nitre o 32 bodov a z nasledovných 5 zápasov vyhralo MBK jediný a to domáci duel s Dolným Kubínom. Nepresvedčivé výkony a predvádzaná hra doviedli vedenie Komárna až ku odvolaniu vtedajšieho trénera Ladislava Štajgera, ktorého nahradila ikona komárňanského basketbalu, vtedy ešte stále aktívny hráč Nikola Kablár. Pod jeho taktovkou mal tím z juhu Slovenska bilanciu 2 prehry z  2 zápasov.  Začiatkom roka sa vedenie MBK opäť odhodlalo k výmene trénera, keď neskúseného Kablára nahradil ambiciózny Maroš Kováčik, ktorý v minulej sezóne viedol Lučenec. Nový tréner zapracoval najmä na obrannej činnosti družstva, spravil si poriadok v tíme, čoho výsledkom je 12 víťazstiev a len 2 prehry v extralige pod jeho taktovkou. Treba však dodať, že posledných 10 zápasov odohralo Komárno proti slabším súperom z dolnej šestky, pretože sa im po 22 kolách nepodarilo skončiť do šiesteho miesta. Komárno napokon zakončilo nadstavbovú časť bilanciou 19 výhier a 13 prehier, pravda slabšia prvá časť sezóny ich stála možno ďaleko lepšie umiestnenie ako súčasné siedme, z ktorého budú vstupovať do play-off proti druhej Nitre.

Pozrime sa ako dopadli vzájomné zápasy Nitry a Komárna v tejto sezóne :

Prvý zápas sa hral v 5.kole na palubovke Nitry a malo to byť veľké derby, keďže oba celky sa mohli pochváliť dobrou formou. Prvý polčas bol nesmierne vyrovnaný, hoci si Nitra stále držala tesné vedenie, nedokázala sa od svojho súpera odpútať výraznejším rozdielom a tak prvý polčas skončil len 1-bodovým vedením v prospech domácich(45:44). K zlomu vo vývoji zápasu došlo v 24. min, keď si domáci šnúrou 17:0 vypracovali rozhodujúci základ pre víťazstvo. V záverečnej štvrtine to bol už len strelecký koncert Nitranov, ktorí postupne zvyšovali svoj náskok až na konečný 32-bodový rozdiel.

Odveta sa hrala v 16.kole na pôde Komárna. Komárno síce vyhralo prvú štvrtinu o 3 body(24:21), no v druhej perióde mali viac z hry hostia a tak si utvorili pred polčasovou prestávkou  4-bodové vedenie(43:47). V prvom polčase bol na neudržanie exnitran Seman, ktorý zaznamenal 20 bodov. Druhý polčas bol taktiež veľmi vyrovnaný a rozhodovalo sa až v samom závere. Po útočnom doskoku a 2 bodoch Peťa Fapša 12 sekúnd pre koncom išla Nitra do najtesnejšieho 1-bodového vedenia, no Blagojevič dokázal jednou šestkou vyrovnať a keďže druhú nepremenil, zápas dospel až do predĺženia. V ňom mali viacej istoty Nitrania, ktorí napokon doviedli zápas do víťazného konca v pomere 95:101.

Komárno je mnohými pasované za čierneho koňa play-off, no kto skončil druhý je práve náš tím. Otázne je či je Nitru možno pasovať za jasného favorita tejto série, keďže káder Komárna je takisto nabitý kvalitnými hráčmi, ktorým však v dolnej šestke chýbala konfrontácia s najlepšími celkami a tak bude otázne ako sa Komárno dokáže vyrovnať s Nitrou, ktorá odohrala viacej ťažkých zápasov s kvalitnejšími súpermi. Každopádne séria začína túto sobotu o 18:00 na našej palubovke a práve o túto výhodu sme bojovali takmer 6 mesiacov. Všetci v Nitre veríme, že ak budeme predvádzať podobné výkony ako v doterajšom priebehu sezóny, tak 15.4.2009 bude v Nitre hodený úvodný rozskok semifinálovej série...

kľúče k úspešnému zvládnutiu štvrťfinálovej série podľa bknitra.com :

ubránenie kvalitných obvodových hráčov Komárna

  • Majoroš patrí k najlepším strelcom ligy, no vo vzájomných zápasoch ho veľmi dobre eliminoval Červenka, preto bude dôležité ako sa mu to podarí aj v play-off. No Komárno disponuje aj ďalšími kvalitnými zakončovateľmi ako Gibson, Seman, Jurík, či Suja, ktorí všetci patria k výborným trojkárom. A netreba zabúdať ani na dravé prieniky Barišiča.

využitie našej väčšej podkošovej sily

  • Komárno disponuje len 2 typickými pivotmi : Blagojevič a Šulovič, no dá sa očakávať, že obaja budú na ihrisku zriedka kedy, keďže obaja sú legionári a tréner Kováčik v doterajších zápasoch rotoval všetkých 4 legionárov a tak práve tadiaľto by mohla viesť cesta k úspechu, keď Hill aj Tomek hrajú vo veľmi dobrej forme.

udávanie tempa jednotlivých zápasov

  • Mal by to byť práve náš tím, ktorý bude udávať tempo zápasov, najmä tých domácich, dôležité bude aby sme súper prispôsoboval našej hre, nie my jeho.