Vo vyrovnanom zápase napokon jasné víťazstvo Nitry

21.03.2009 23:00

Úvod stretnutia bol pomerne vyrovnaný, skóre na strane hostí otváral šestkami Szalay, zatiaľ čo na  domácej strane to bol už tradične Dametri Hill. Miernu prevahu v prvej štvrtine mali Prievidžania, ktorým sa darila najmä streľba zo stredných a väčších vzdialeností. Nitru držal nad vodou Eugene Lawrence, ktorý v tejto časti hry zaznamenal 9 bodov, z toho 2 trojky. Skóre úvodnej periódy uzatváral šestkou Livajčič na 20:27.

Nitra nastúpila do druhej štvrtiny s cieľom zmazať 7 bodové manko, čo sa jej od úvodu nie celkom darilo. Prievidza si vďaka Bosákovi a Štorcelovi držala stále približne 5 bodový odstup. Zlom prišiel v 16.minúte, keď Lawrence síce svoj nájazd nepremenil, no následne ukážkovo zabojoval, vypichol loptu Imminkovi, nahral Ľubošovi Pohánkovi, ktorý donáškou znížil rozdiel len na 2 body. Následne Geno pridal ďalšie 2 body, avšak hosťom sa darila streľba a tak žiadna šnúra zo strany domácich neprišla. Hra i skóre boli vzácne vyrovnané, no Nita nakoniec zásluhou úspešného trojbodového pokusu Lawrenca išla pred veľkou prestávkou do vedenia v pomere 43:41.

Druhý polčas rozbehol dvojkou Hill, 3 body následne pridal Fapšo, na čo tréner hostí Rudež okamžite reagoval oddychovým časom. Ten očividne pomohol, keďže baníkom sa podarilo opäť vrátiť do hry. Na zbytočne zahodené pokusy Nitranov spod koša reagoval 2 trojkami Pavlenda a poslal hostí v 23.minúte do 1 bodového vedenia. Zvyšok tejto periódy bol taktiež veľmi vyrovnaný, keď stav pred poslednou štvrtinou bol 60:59 v prospech domácich.

V 32.minúte bol stav po smeči s faulom Braňa Tomeka 68:63. Prievidžania sa ešte vďaka Ridzoňovi priblížili na rozdiel 3 bodov,  no posledných 7 minút Nitra doslova prevalcovala svojho súpera v pomere 26:12. Trojica Lawrence-Hill-Tomek bola nielen počas tejto štvrtiny, ale počas celého zápasu na neudržanie a keď sa v k nim v koncovke pridali Pohánka s Fapšom, Nitra doviedla tento vyhecovaný zápas do víťazného konca. Skóre zápasu uzatváral trojkou Pohánka, keď konečný stav bol 94:77.

Dnes sa hral v Nitre kvalitný, bojovný a treba povedať, že aj veľmi vyhecovaný zápas. V hale SPU panovala výborná atmosféra, o čo sa nemalou mierou zaslúžili aj fanúšikovia Prievidze, ktorí  však museli napokon prehltnúť 17 bodovú prehru svojich miláčikov, ktorá bola vzhľadom na priebeh zápasu pre Prievidzu krutá. Najlepším strelcom zápasu sa stal Eugene Lawrence, ktorý k 27 bodom(streľba 8/12) pridal aj 9 asistencií, 6 doskokov, 2 zisky a len 1 stratenú loptu. Výborne mu sekundoval Braňo Tomek, ktorý zaznamenal “season high“ 21 bodov, ku ktorým pridal 13 doskočených lôpt a opäť svojou bojovnosťou a húževnatosťou pomohol Nitre k výhre. Dobrú formu z posledných zápasov potvrdil aj Hill, ktorý zaznamenal 19 bodov. Ľuboš Pohánka sa síce rozbiehal pomalšie, ale napokon zaťažil kôš súpera 15 bodmi. Dôležité boli aj 2 trojky Peťa Fapša.

Dnešným víťazstvom sme si zabezpečili druhú priečku pred play-off. Je tu ešte teoretická šanca aj na prvé miesto, no keďže Pezinok dnes dokázal vyhrať v Banskej Bystrici, musel by v poslednom kole doma zakopnúť s Levicami, zatiaľ čo my by sme si museli priviesť zo Spiša výhru. Ono to koniec koncov nie je momentálne podstatné, či pôjdeme do play-off z prvého či druhého miesta. Podstatný je fakt, že o týždeň sa začína prvé kolo vyraďovacích bojov, kde s najväčšou pravdepodobnosťou narazíme na Komárno, pričom máme 7 dní aby sme sa na tohto súpera zodpovedne pripravili.

A čo kľúče k výhre, ktoré sme uverejnili pred zápasom?

ustrážiť momentálne najnebezpečnejšieho hráča Prievidze – Bosáka ?