Vyjadrenia trénerov po treťom štvrťfinálovom zápase proti Komárnu (74:65)

05.04.2009 22:16

Ľubomír Urban, tréner Nitry : „Videli sme veľmi dobrý zápas, hodný oboch súperov. Od prvej do poslednej minúty to bol úporný boj o každý centimeter, každú loptu, každý dobrý doskok, získanú loptu. Prvý polčas nám nevyšiel podľa našich predstáv, ale boli sme akoby kľudní, lebo pokiaľ my doháňame náskok, vieme sa s tým vysporiadať. V druhom polčase sme dokázali súpera dostať pod tlak. V predchádzajúcich dvoch dueloch proti Komárnu nám vôbec nevyšla štvrtá štvrtina. Dnes sme chceli kontrolovať priebeh štvrtej štvrtiny, tak som aj nasadzoval hráčov. Víťazstvo sme kontrolovali, podarilo sa nám prelomiť domáci zápas. Do postupu treba urobiť ešte jeden krok, nebude to ľahká úloha. Máme to ale my vo svojich rukách.

Celé družstvo bojovalo, hlavne v nepriaznivom vývoji prvého polčasu sme vsadili všetko do obrany. V prvom polčase nie že sme boli neúspešní v útoku, ale súperovi sme dovolili 16 bodov z protiútokov. Podoskakovali sme veľa lôpt, ale v prechode do protiútoku sme nevedeli prečísliť súpera. Skóre druhého polčasu hovorí jasnou rečou. Naša lepšia obrana bola dôležitá, v nej ťažko pochváliť jednotlivcov, pretože to bol kompaktný výkon, ak vyzdvihnúť, tak Tomeka za jeho húževnatosť, ale len Tomeka vyzdvihnúť by bolo nekorektné, pretože všetci podali výkon, potrebný na víťazstvo.

Tomek v prvom zápase série nestíhal, preto hral málo. Hovoril som mu, treba sa len zbaviť stresu a ukontrolovať hráča v obrane. Keď nebude diera v obrane, bude efektívny v útoku. V druhom zápase sa chytil. Zatiaľ to vychádza, ale nedajú sa z toho robiť ďalekosiahle závery. Súpera sa kontrolujú na postoch, musíme niečo do ďalšieho zápasu pripraviť či vylepšiť. Teraz taktika z jedného večera na zajtrajší zápas môže fungovať možno minútu. Všetko bude o psychickej vyrovnanosti hráčov a paradoxne aj o tom, ako hráči zvládnu elementárne činnosti, ako driblovanie, kontrola lopty, prihrávky, a úspešná streľba. Základom je pripraviť hráčov, aby podali optimálny výkon na úrovni svojich schopnosti, ako sme videli celý rok. Ani dnes to nebolo. Play off je iná súťaž, kladie iné nároky na psychiku. Chceme pripraviť hráčov, aby sa zbavila bremena zodpovednosti. Čo povedať pred štvrtým stretnutím? Ťažký je každý zápas. Budeme v ňom mať určitú drobnú výhodu, my ideme za naším cieľom.“

Maroš Kováčik, tréner Komárna : „Odohrali sme výborný prvý polčas, vďaka dobrej kolektívne hre. V druhom polčase každý chcel rozhodnúť sám, či v útoku alebo v obrane, a tá naša kolektivita sa vytratila. Nitra vyhrala zaslúžene, hrala kolektívnejšie. Nikoho nemôžeme vyzdvihnúť ani z Nitry ani z nás. Trochu sme zmenili štýl obrany, ktorý nám vychádzal v prvom polčase. Chlapci v druhom trošku poľavili a prehrali sme ho o 15 bodov. Opäť sme však odohrali kvalitný zápas s Nitrou, ktorá má vynikajúci káder. Séria je otvorená. Pokúsime sa dobre pripraviť na domáci zápas. A myslím si, že keby sa nám podarilo prísť sem na piaty zápas, tak nôž na krku bude mať Nitra, nie my."