Williams zmaril Nitre majstrovksý mečbal

06.05.2009 22:57

Tak ako začala Nitra lepšie prvý finálový duel v Pezinku, tak dnes úvod zápasu zachytili lepšie hostia. Rýchlo viedli 0:5 a hoci Tomek košom s faulom znížil, Nitrania boli v prvej štvrtine pomalí v obrane, následne faulovali Pezinčanov pri streleckých pokusoch, čo bola voda na mlyn majstrovi, pretože šestky takmer neomylne premieňal. Prvých 7,5 minút zápasu Nitra nepoznala iného strelca ako Tomeka a tak nečudo, že obhajca titulu viedol v tejto fáze už o jedenásť bodov(9-20). Záver prvej časti hry patril Nitre, keď Lawrence trojkou skresal vedenia Pezinka na 7 bodov(16:23).

Po dvoch minútach hry v druhej štvrtine bol rozdiel medzi oboma finalistami už len 5-bodový(20:25).  No vtedy prišla dva krát zle vyriešená situácia pick´n´roll v obrane a Williams chladnokrvne premenil svoje dva trojbodové pokusy a dal tak svojmu tímu komfortné vedenie. Nitra sa v týchto fázach trápila, v pohode nebol najmä Dametri Hill a keď oživenie nepriniesli ani striedajúci hráči, do šatní sa išlo za stavu 33:44 v prospech Pezinka.

Ani v tretej perióde to dlho nevyzeralo, že by sa Nitra dokázala na svojho súpera dotiahnuť, no od 26.minúty kedy Pezinok viedol v pomere 47:56, domáci hráči pridali a po trojke Pohánku bol rozdiel už len 2-bodový, dokonca po ďalšej úspešnej ďalekonosnej strele Červenku len 1-bodový. Nitra však opraty zápasu do svojich rúk neprevzala a ťažká trojka Williamsa so sirénou znamenala vedenie majstra o 7 bodov(61:68).

Aj v poslednej časti hry bol náskok Pezinka dlho napohľad príliš vysoký. Od stavu 68:78 v 37.minúte zápasu sa však Nitrania vypli k mohutnej šnúre, ktorú zakončil trojkou Pohánka a vyrovnal tak 47 sekúnd pred koncom na 78:78. Ďalší pokus Pohánku spoza veľkého oblúka však úspešný nebol, na druhej strane sa presadil Niparavičius a záver stretnutia patril opäť tomuto hráčovi, keď zblokoval prípadný vyrovnávajúci pokus Peťa Fapša, čím zmaril akékoľvek nádeje Nitry na úspech v tomto zápase.

Najlepším strelcom Nitry bol Eugene Lawrence, ktorí si na svoje konto pripísal 24 bodov, ku ktorým pridal aj 5 doskokov a zhodne po 5 nazbieral aj asistencií a stratených lôpt. Pohánka zaznamenal 15 bodov a hoci jeho trojky prichádzali v pravý čas, na výhru to nestačilo. Aďo Červenka k 13 bodom pridal 5 asistencií a Braňo Tomek zasa k 12 bodom 9 doskočených lôpt. Stando Votroubek si taktiež nepočínal najhoršie, keď nastrieľal Pezinku 11 bodov. Čo nám dnes chýbalo boli body Dametriho Hilla, ktorý zo 6 streleckých pokusov netrafil ani raz a nezaznamenal tak ani bod!

Keď sme mohli po sobote povedať, že BK AX SPU Nitra zaslúžene vyhrala, tak dnes to iste platí o Pezinku. Ten za svoju výhru vďačí najmä Lorenzovi Williamsovi, ktorého sa dnes našim obrancom nepodarilo ani len pribrzdiť. Avšak aj ostatní hráči Pezinka potvrdili prečo vyhrali základnú a nadstavbovú časť a prečo majú na súperových palubovkách bilanciu v play-off(aj s dnešným zápasom) 4 výhry a len jednu jedinú prehru. Séria je vyrovnaná, o titul sa bojuje ďalej, v sobotu sme na ťahu my a v Nitre všetci pevne veríme, že po nasledujúcom dueli bude mať majstrovský mečbal práve náš tím...

AX SPU Nitra - AB Cosmetics Pezinok 78:80 (16:23, 17:21, 28:24, 17:12) - stav série 1:1
Zostavy a body: Lawrence 24, Pohánka 15, Červenka 13, Tomek 12, Hill 0 (Votroubek 11, Fapšo 3, Vido a Ivan 0) - L. Williams 31, Niparavičius 19, Mičuda 6, Snopko 6, Kozlík 5 (Houston 7, Urland 6, Brliť a Grznár 0)
TH: 16/11 - 23/17, fauly: 21 - 19, trojky: 11 - 7, rozhodovali: Janáč, Brziak, Kukelčík, 1200 divákov